• 2
  • 1

عنوان: انتصاب مدیرکل جدید استان کرمانشاه چهارشنبه 13 دی 1396

ارسال کننده: محمود رستمی تبار
بنام خدا

جناب آقای فریدون یاوری مدیرکل سازمان محیط زیست استان کرمانشاه

سلام علیکم

حسن اعتماد جناب دکتر کلانتری در انتصاب شما, به این پست حساس در استان کرمانشاه  را ارج می نهیم و به شما عزیز هم دیاری تبریک می گوییم. تحقیقا شما که موی سفید کرده این سازمان در استان هستید, دردها و رنج های حوزه محیط زیست را خیلی بهتر از بنده درک می فرماید. امیدوارم بتوانید با سایر دوستان همکار عزیز و دلسوخته آن سازمان و همراهی خیل عظیم دوستداران حوزه محیط زیست و سمن های فعال استانی, باقیات الصالحات گرانبهایی برای خود و این استان برجای بگذارید.

بحرانهای محیط زیستی در استان چهار فصل ما خود را به خوبی نشان داده اند. تغییر اقلیم برای همه کسانیکه با طبیعت سروکاردارند, بشدت قابل حس است. دست اندازی و بهره برداری به بهانه توسعه و کسب و کار نیز در بسیاری از نقاط مشکلات را مضاعف نموده است. اما نباید نا امید گشت. و انشاء الله با حسن ظنی که از شما سراغ داریم, بتوانید حداقل در بخش تنوع زیستی گامهای ماندگاری بردارید.

بنابراین پیشنهاد می شود:

بخش گیاهی و جنگلی کشور و استان, همچون بخش جانوری دارای محیط بان شده, تا بیش از این تنوع گیاهی استان به بهانه خوراکی و دارویی منقرض نشوند و شاهد پسروی رویشگاههای ارزشمند بومی این بخش نباشیم.. فعالان در این حوزه (جمع آوری گیاهان دارویی و خوراکی) را به کشت و پرورش و عرضه آنها ترغیب و تشویق نمایید.

با تشویق و ترغیب شکارچیان به نگهداری از حیات وحش در ازاء افزایش تعداد حیوانات قابل شکار ( کبک , کل و بزکوهی, شوکا , آهو و خرگوش و  ...) برای آنها سهم قائل شده تا هم خود پاسدار حیات وحش باشند و هم بهره مند از حیات وحش. براستی ترغیب به سرمایه گذاری بخش خصوصی در حیات وحش و طبیعت می تواند به حفظ و نگهداری آن و آشتی انسان با طبیعت, کمک نماید.

چنانچه می دانید مراتع اورامانات و استان  تا زمانیکه مورد نیاز جدی دامداران بودند, عشایر و روستائیان زحمت کش, همه قواعد حفظ , نگهداری , گسترش و باز کشت را رعایت می کردند. برای احیای مراتع و ایجاد فضای نیازمندی مجدد به این مراتع مشوق دامداری در مناطقی که  دامداری در آنها به حداقل ها کاهش یا از بین رفته است و دارای بافت ارزشمند و مغذی گیاهی قابل برداشت هستند, باشید. چرای اصولی دام در جنگل از با حذف گیاهان و بخش قابل اشتعال درختان در سطح زمین, به مهار آتش سوزی ها کمک می کند و علاوه برآن دامداران را مجددا نیازمند مراتع کوهستانی نموده و این موضوع موجب حفظ و احیای آنها می گردد. علاوه برآن موجب تقویت اقتصاد استان و کاهش بیکاری خواهد گردید.

در بخش جنگلی بویژه در جنگلهای مثمر همچون بنه و بلوط و گلابی وحشی همچون سابق جنگلبان بومی و فصلی بکار گرفته شود تا ضمن جلوگیری از آتش سوزی های عمدی و غیره عمد, روند تکاملی طبیعی میوه ها طی شود و بهربرداران را ملزم به نگهداری و احیای جنگل بویژه درختان مثمر و گرانبهایی چون بنه و گلابی وحشی و ... فرمایید. این بخش و بخش جنگلی هرچند در حوزه کاری منابع طبیعی است ولی رهنمودهای دلسوزانه و آگاهانه شما عزیز مثمر ثمر خواهد بود. امید است بزودی شاهد تجمیع مدیریت در کل حوزه منابع طبیعی و محیط زیست به منظور جلوگیری از موازی کارهای نگران کننده باشیم.

از خدواند منان برای آن عزیز آرزوی موفقیت دارم.

محمود رستمی تبار

 
  • شما می توانید بحث را در رابطه با این مطلب، همراه با ارائه پاسخ، پیشنهاد، انتقاد و یا تکمیل آن ادامه دهید.
انتخاب دسترسی:فرد

  • نظرات
نام و نام خانوادگی:
نظرشما:ارسال